وب نوشت حسین حاجی پور

دانش آموخته حوزه علمیه قم
دکترای اخلاق اسلامی
پژوهشگر مباحث ارتباطات و اقناع
تدریس معارف اسلامی در دانشگاه

کانال تلگرامی آماده باش
@amade1
https://t.me/amade1


جستجو در مطالب و یادداشت های وبلاگ ، در کادر پایین
پیوندها

۱۵ مطلب در مرداد ۱۳۹۶ ثبت شده است

عظمت جهان هستی


 


وب نوشت حسین حاجی پور

تبلیغ ارزشمند تبلیغی است که مخاطب همانند مبلغ فعال و کنش گر است و مبلغ را به واکنش وا می دارد. در واقع تبلیغ ارزشمند یک فراگرد است که هم مبلغ و هم مخاطب فعال هستند.

تبلیغ کم ارزش یک فرایند صِرف است و تنها مبلغ فعال و کنش گر است و مخاطب رفتار متقابل ندارد و پیوسته در مقابل افکار و اهداف مبلغ قرار دارد.

نکته: فرایند یک طرفه است و فراگرد دوسویه.

وب نوشت حسین حاجی پور

۱- تبلیغ آشوب آفرین یا هیجانی: در این نوع تبلیغ سعی می‌شود مخاطب به سوی اهدافی مشخص کشیده شود.

۲- تبلیغ وحدت بخش:  این نوع تبلیغ بر منفعل کردن مخاطب بنا شده است.

۳- تبلیغ سفید،:در این نوع تبلیغ، منبع و فرستنده پیام در صدد است تا اعتبار خود را نزد مخاطب افزایش دهد.

۴- تبلیغ خاکستری: در این نوع تبلیغ ممکن است منبع مشخص یا نامشخص باشد و احتمال دارد اطلاعات پیام نیز درست یا نادرست باشد.

۵- تبلیغ سیاه، در این نوع تبلیغ اطلاعات پیام ساختگی است و هدفی جز فریب وجود ندارد.

وب نوشت حسین حاجی پور

تبلیغات  سیاسی در معنای منفی اش معادل پروپاگاندا است و پروپاگاندا بیاناتی است که امکان نادرستی و مبالغه در آن وجود دارد. این اصطلاح در مفاهیم شست و شوی مغزی، کنترل، تلقین و نفوذ از طریق دستکاری نمادها کاربرد پیدا کرده است.

نکاتی ‍پیرامون تبلیغات سیاسی:

وب نوشت حسین حاجی پور

رسانه های دشمن پسند که تیشه به دست گرفته و به خیال خود در صدد قطع ریشه های نظام اسلامی هستند، از شگردهای مختلفی در جهت گمراهی مردم استفاد می کنند.

یکی از حربه های آنها، مغالطه یکسان پنداری است؛ بدین گونه که اشتباهات موردی مومنان را با عملکرد مداوم و مستمر آنها یکسان تلقی کرده و اشتباه فردی آنها را به مجموعه مسیر زندگی آنها و حتی مجموعه مسیر تمام مومنان تعمیم می دهند.

مثال: اگر شخصی که ادعای انقلابی بودن و دفاع از ولایت فقیه دارد، یک زمانی مرتکب خطایی شده باشد؛ مثلا خطا و یا گناه اقتصادی مرتکب شده ، خطای او را به تمام مسیر ولایت مداری سرایت می دهند و نتیجه می گیرند که همه ولایت مداران این چنین هستند و همه وایت مداران را ولایت معاش می خوانند!!!

چنین ترفندهایی در جنگ نرم و نفوذ فرهنگی توسط این رسانه ها پرکاربرد است.

وب نوشت حسین حاجی پور

بین حقیقت و واقعیت تفاوت وجود دارد. حقیقت چیزی است که در هر صورت خیر و مفید است. اگر چه ممکن است برخی به دنبال آن نرفته باشند. حقیقت و مصادیق آن همیشه وجود دارد.

واقعیت یعنی آن چیزی که در خارج اتفاق افتاده و رخ داده است. واقعیت دو گونه است: گاهی بر محور حق است و گاهی بر محور حق نیست. اگر واقعیت بر محور حق در خارج رخ داده باشد که بسیار مطلوب است. اما اگر واقعیت بر اساس باطل رخ داده باشد، می‌توان از آن به عنوان واقعیت تلخ یاد کرد.

وب نوشت حسین حاجی پور

همه اتفاق های زندگی ما ظاهرا ساده به نظر می رسند؛ اگر به سادگی از کنارشان بگذریم

اما اتفاق های زندگی مان تأمل بر انگیز خواهند شد؛ اگر تحلیل و تفسیرشان کنیم.

تفسیرهای ما می تواند عادی باشد یا پیچیده، مادی و زمینی باشد یا الهی و فرامادی.

وب نوشت حسین حاجی پور

اگر نگاه به عملکردها در داوری های صحیح موثر است، نظر به رفتار مردم با پیش فرض های ذهنی خودمان، غالبا قضاوت ها و داوری های نامناسبی را شکل می دهد.

فارغ از این که مردم  آیا حق دارند دیگران را قضاوت کنند یا خیر، دلیل قضاوت های منفی شان نسبت به دیگران به همین نکته برمی گردد که آنها فقط به عملکرد و رفتارهای بیرونی مردم توجه نمی کنند، بلکه پیش فرض های منفی که دارند، سبب قضاوت های نامناسب می شود که خروجی این قضاوت های بد، تهمت و دروغ و تمسخر و غیبت و سخن چینی است.

اما این که پیش فرض های منفی چیستند، توجه به شایعات نسبت به افراد، و حسادت های درونی دو نمونه ای هستند که در داوری های نامناسب موثرند.

وب نوشت حسین حاجی پور

تردیدی نیست که رهبر حکیم و فرزانه انقلاب، امام معصوم نیست، اما تاکنون راه ایشان راه امامان معصوم بوده و هدایت های امام وار ایشان، امت را به سوی پیشرفت های مادی و معنوی رهنمون ساخته است.

هر چه دشمن بر دشمنی اش با قائدنا سید علی افزوده ، عشق ما به ایشان روز افزون شده است.

عشق ما به جایگاه ولایت فقیه و به شخص ولی فقیه از سر منطق و عقل و دین و خردمندی است. 

ما نیک می دانیم که تمام پیامبران و تمام امامان و همه بزرگ مردان دینی که هدایتگر و رهبر جوامع خویش بوده اند، پیوسته دشمن داشته اند و دشمنان آن بزرگواران از هیچ گونه دشمنی فروگذار نکرده اند. مردان الهی در طول تاریخ در کنار دلسوزی، ابهت و اقتدار خویش، مظلومانی بوده اند که گر چه از حق خود می گذشته اند، اما حق مومنان برای آنها خط قرمز بوده است.

ما این ها را نیک می دانیم. دشمن این را بفهمد...

وب نوشت حسین حاجی پور

میلاد سراسر نور حضرت فاطمه معصومه  مبارک باد.

بانویی که با شفاعت او تمام شیعیان می توانند وارد بهشت شوند. به همین جهت هر کس به زیارت او می رود، از او درخواست می کند یا فاطمه اشفعی لنا فی الجنه.


نشانی از بی نشان

وب نوشت حسین حاجی پور
ارتباط با خداست که تنظیم کننده و جهت دهنده سایر ارتباطات انسان است.
ارتباط با خود ،  ارتباط با همنوع ، ارتباط با محیط زیست ، ارتباط با غیب ، ارتباط با مجموعه جهان هستی.
وب نوشت حسین حاجی پور

انسانیت و اخلاق ایجاب می کند که تحت هر شرایطی با مردم خوش برخورد و مهربان باشیم، اما چه بخواهیم و چه نخواهیم طبق قانون جاذبه و دافعه، برخی انسان ها  دشمنی می ورزند.

پیامبران الهی و ائمه طاهرین با همه خوبی ها و مهربانی هایی که داشته اند، باز هم با آنها دشمنی شده است و این دشمنی ها به خاطر در خطر افتادن منافع آنها و فرو ریختن خودخواهی هایشان بوده است.

هر چه انسان در روند زندگی اجتماعی و پیشرفت اخلاقی مردم بیشتر جایگاه پیدا می کند، دشمنی با او بیشتر متجلی می شود.

نمونه سیاسی اجتماعی  مدعای فوق، دشمنی بی اندازه مستکبرین با رهبر معظم انقلاب امام خامنه ای به عنوان سکان دار حفظ نظام اسلامی است.

وب نوشت حسین حاجی پور
سنت خداوند بر رشد و کمال انسان ها در همین دنیای پر از تزاحمات است.
وب نوشت حسین حاجی پور
اگرچه ابلیس قدر فرصت های هدایت شده اش را ندانست و گمراه شد، اما تجربه به او آموخته است قدر فرصت هایش را جهت گمراهی انسان ها بداند. او تنها از موقعیت هایی برای گمراهی استفاده می کند که نقطه ضعفی ببیند. این یعنی قدر فرصت ها را دانستن!
وب نوشت حسین حاجی پور
دنیا مانند رودخانه است. اگر در رود جاری شدیم و بر آن مسلط شدیم، زیبایی ها نصیبمان خواهد شد، اما اگر خود را در رودخانه خروشان دنیا اسیر گردانیم، دنیا ما را با خود خواهد برد: دنیای مقام، شهوت، شهرت، پول، و...
وب نوشت حسین حاجی پور